Bezprecedentní situace posledních týdnů coby ekonomický problém zasahuje mnoho odvětví, reality nevyjímaje. Poptávka po novém bydlení klesla na území České republiky až o polovinu. Tento jev je však ministryně financí, Alena Schillerová, rozhodnuta v co nejkratší době zvrátit.
Stěžejním mechanismem návrhu jsou daňové úlevy – měla by být zrušena daň z nabytí nemovitosti, v tuto chvíli dosahující 4% ceny nemovitosti. Ministryně si od tohoto kroku slibuje zhruba 20-30 % nárůst počtu zájemců, které dosud právě daň, tedy výdaj v řádech statisíců, od koupě nemovitosti odrazovala. Těm, kteří daň v období od prosince 2019 v předstihu zaplatili, bude jejich přeplatek na žádost vrácen.
Výnos cca 14 miliard korun ročně, který České republice po zrušení daně odpadne, by měla částečně kompenzovat, ba dokonce i zcela nahradit, jednak zvýšená poptávka popsanou úlevou vytvořená, jednak druhá část návrhu – zrušení daňového odpočtu z úroků u hypoték.
Dle ministryně uplatnění odpočtu úroků nepřiměřeně znevýhodňuje ty, kdo mají naspořeno z vlastního a nežijí „na dluh“. Líbivou myšlenku podpory spořivosti poněkud kazí fakt, že na rozdíl od daně z nabytí nemovitosti (týká se pouze starších nemovitostí) zasahuje zrušení odpočtů jakoukoli nemovitost, financovanou prostřednictvím hypotéky. Zrušení odpočtu by tedy mohlo negativně zasáhnout více lidí než pozitivní dopad zrušení daně.
Vzhledem k současnému stavu, umožňujícímu projednávání návrhů ve zrychleném režimu, budeme znát konečnou podobu příslušné legislativy nejpozději v řádech týdnů.