Je aktuální růst cen nemovitostí udržitelný?

Ceny bydlení se v posledních letech vyšplhaly do závratných výšin. Rostou dvojnásobně rychleji než mzdy, hypoteční úvěry se vydaly vzhůru a dostupné byty se prakticky nestaví. Jaké jsou příčiny nedostupného bydlení a jaké jsou výhledy do budoucna?

Co stojí za růstem cen nemovitostí?

Za raketově rostoucími cenami nemovitostí stojí řada faktorů, která společně během posledních let působí na dostupnost bydlení a tlačí ji stejným směrem. Mezi ty nejvýraznější dlouhodobější faktory můžeme řadit:

  • zvýšení cen stavebních materiálů,
  • pomalé povolovací procesy.
  • zvyšování minimální mzdy,
  • problémy s územními plány měst,
  • zvýšení sazby DPH na stavební práce.

Situaci kolem vlastního bydlení však výrazně ovlivnily i události minulých let, které vedly k růstu poptávky po vlastním bydlení (nebo po investičních bytech), jež zapříčinila rekordní růst cen nemovitostí:

  • zrušení daně z nabytí nemovitých věcí,
  • prodloužení časového testu z 5 na 10 let od 1. 1. 2021,
  • nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů,
  • obava z inflace (ochrana úspor).

Růst cen nejvíce ovlivňuje nabídka a poptávka. U nabídky hraje velkou roli počet nových i starších bytů/domů na prodej. Bytů/domů na prodej je však v České republice stále málo. Nejen v Praze, ale i v dalších krajských městech je jejich nedostatek. Nejenom, že jich je na trhu málo, ale také se staví pomalu.

vývoj cen nemovitostí graf

Ve srovnání povolovacích procesů staveb ve 190 zemích zůstává Česká republika na chvostu světového žebříčku. Je otázkou, jak situaci změní nový Stavební zákon a zda se mu podaří růst cen zpomalit a když, tak v jaké míře. [1]

Výhled do budoucna

Z krátkodobého hlediska lze předpokládat zpomalení růstu cen, či poklesu cen, zvláště z důvodu zvyšování úvěrových sazeb, snahy státu o urychlení povolovacích procesů a z poklesu disponibilního příjmu některých domácností v důsledku dopadů pandemie koronaviru. Ovšem máme za to, že i zde půjde o pokles cen pouze v určitých segmentech hypotečního trhu, především v sociálně slabších regionech, u starších panelákových bytů a v okrajových lokalitách měst.

Nemovitosti, kterých se naopak zlevňování nedotkne, jsou pozemky, starší byty v cihlových domech, obzvláště pak byty v centru měst. Právě tyto nemovitosti jsou nejčastějším cílem drobných či větších investorů, kteří mají zájem nemovitosti koupit.

cihlový byt v centru

V této době mají lidé nejvyšší úspory v historii a spousta z nich si uvědomuje, že mít peníze na účtu není příliš výdělečné, obzvlášť pokud je pravděpodobné, že tento rok poroste inflace vzhledem k vysokým vládním výdajům velmi rychle. Nemovitosti jsou sice konzervativním, ale velmi bezpečným způsobem investování, na rozdíl od některých dalších komodit.

Experti se však shodují, že ceny nemovitostí z dlouhodobého hlediska ještě porostou, takže i případný dočasný pokles nebude pro investora zásadní, ceny půjdou zase nahoru. Pokud uvažujete o nákupu nemovitosti, máte úspory na účtu nebo připravenou hypotéku, tak ta správná doba je nyní.

[1] Poslanecká sněmovna ČR dne 13.7.2021 potvrdila znění nového Stavebního zákona, od kterého si slibuje zrychlení povolovacích procesů a zlepšení situace týkající se nedostupnosti vlastního bydlení. Nutno podotknout, že nové znění Stavebního zákona je předmětem silné kritiky.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.