Dopady koronaviru na realitní trh

Trh fúzí a akvizic zamrzl, donáškové služby jedou na plné obrátky. Jaký dopad ale má či bude mít koronavirová krize na trh s realitami?

Airbnb a Booking, závislé na cestovním ruchu, lze pro tuto sezónu považovat za mrtvé a s nimi i krátkodobé pronájmy, většinou realizované právě přes tyto platformy. Co tedy zbývá majitelům, kteří si zvykli na příjmy ze svých krátkodobě pronajímaných nemovitostí a nechtějí se jich jen tak vzdát? Co zbývá těm, kteří jsou na oněch příjmech přímo závislí, třeba kvůli splácení hypoték, které si na řečené nemovitosti vzali? Pronajímat dlouhodobě.

Koncem minulého roku bylo jen v hlavním městě a jen v nabídce Airbnb přes 10 000 bytů (plus dalších cca 4 000 pokojů a sdílených pokojů); jen malá část majitelů se bude chtít svých nemovitostí zbavit. Co udělá takto zvýšená nabídka za stejné, ba dokonce nižší poptávky, s cenami, za které budou moci pronajímatelé byty úspěšně nabízet? Šest týdnů po vyhlášení nouzového stavu již ceny nájemného výrazně klesly.

S klesající kupní silou ustupuje i zájem o nákup nemovitostí. Na druhou stranu nemovitosti stále zůstávají bezpečnějším způsobem uložení peněz než aktivita na akciových trzích. K výraznému poklesu cen nicméně zatím nedochází – prodej/nákup nemovitosti je přece jen rozhodnutí s dlouhodobějšími následky než pronájem – zatímco jedna strana čeká na pokles cen, druhá strana věří v brzkou stabilizaci trhu. Výsledkem je stagnace, která může trvat dalších několik měsíců.

Aktuality

Komentování zakázáno.