Nedostatek pozemků zdražuje jejich cenu

Ceny bytů a domů stále prudce stoupají. Mezi hlavní důvody patří vysoká poptávka, zdražování stavebních materiálů, nedostatek kvalifikovaných pracovníků, rekordní počty poskytnutých hypotečních úvěrů a především nedostatek pozemků (stavebních i ostatních).

Právě pozemky podražily v meziročním srovnání nejvíce a jejich cena se dnes pro mnohé vyšplhala na těžko uvěřitelná čísla. Od léta minulého roku cena poskočila až o 19 procent a za uplynulou dekádu vzrostly jejich ceny na více než dvojnásobek. Tradičně nejvíce se zvýšila cena pozemků v metropolitních prstencích krajských měst. V Praze činí tento rádius třicet kilometrů, v Brně dvacet, přičemž tyto vzdálenosti se posunují. Výjimkou ale nejsou ani oblasti na venkově, kde se cena rovněž vyhoupla o desítky procent výše.

Ceny pozemků pak zažívají nejdelší období růstu od dob finanční krize a následného pádu hypotečního trhu v letech 2008 a 2009.

Je rekordní růst cen u konce?

Takto strmý růst cen činí pro mnohé občany z myšlenky na pořízení vlastní nemovitosti spíše utopickou představu a znamená nemožnost koupě vlastního bydlení. Takto vychýlený hypoteční trh v sobě skýtá mnoho rizik a negativních důsledků i pro samotnou ekonomiku země, je proto logické, že se vláda spolu s Českou národní bankou snaží růst zpomalit, ne-li zastavit úplně.

nedostatek stavebních pozemků

Mezi kroky, které by hypoteční trh měly stabilizovat jsou například zvyšování uvěrových sazeb Českou národní bankou, povinnost komerčních bank zvyšovat své proti cyklické kapitálové rezervy nebo také zefektivnění stavebních a plánovacích procesů.

Budou to právě například hypotéky komerčních bank, na které už pomalu dopadá politika České národní banky a své hypoteční úvěry zdražují.

Mezi další okolnosti, které by mohly ceny pozemků ovlivnit a snížit jejich růst, lze zařadit očekávánou ekonomickou recesi související s proběhlou a stále probíhající pandemií a také odborníky předpokládané „utahování opasků“ po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.

Z důvodu nastupující recese bude dle ekonomů nutné do veřejných rozpočtů získat chybějící finance a není proto vyloučeno, že některým politickým stranám nepřijde na mysl myšlenka vyššího zdanění nemovitostí, popřípadě znovuobnovení daně z nabytí nemovitosti.

Vyplatí se pozemek prodat, nebo držet

Vývoj cen pozemků není nikdy jistý a nelze proto s přesností odhadnout kudy se křivka vydá, obzvláště v dnešní době. S jistotou lze ale říci, že ceny pozemků jsou dnes na svých rekordních maximech a kdo se dnes rozhodne pozemek prodat, kupní cena bude velice štědrá. Jak jsme si popsali výše, na trhu se objevují okolnosti, které můžou růst cen zpomalit nebo dokonce zastavit a vlastníci pozemků musí být proto velice obezřetní a podmínky na hypotečním trhu si bedlivě hlídat.

Pokud však někomu leží pozemek bez využití, nemá čas na pravidelné analýzy trhu a není si jistý, jak pozemek efektivně zhodnotit, může se obrátit na nás. My poradíme vhodný postup k maximálnímu využití potenciálu pozemku a navrhneme případné možnosti jak z pozemku vytěžit co nejvíce.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.