Realitní trh a doba koronavirová

To je téma, které v posledních měsících jednoznačně otřásá tuzemskými médii. Jak se v tuto chvíli vyvíjí a do budoucna bude vyvíjet poptávka po vlastním, či pronajatém bydlení (zejména v Praze) bude předmětem následujících řádků.

Letošní rok byl pro Prahu z hlediska dokončení výstavby nových bytů nejchudší za posledních 7 let, kdy bylo dokončeno jenom přibližně 3 000 nových jednotek. Tato situace samozřejmě nahrává prudkému zvyšování cen nemovitostí. V tuto chvíli je v Praze ve výstavbě necelých 15 000 bytů rozložených mezi bezmála 150 developerských projektů.

V příštích letech by pak Praha (myšleno developerské společnosti) měla dokončit zhruba 6 000 bytů ročně. Navzdory faktu, že je tento počet prakticky dvojnásobný vzhledem k letošnímu roku, pro zastavení růstu cen nemovitostí je i tak nadále hluboce nedostatečný. Dle odhadů by Praha musela dokončit zhruba 10 000 bytů za rok, aby se zastavil růst hodnoty nemovitostí, který je teď na svém historickém maximu.

Kupříkladu za posledních 5 let v Praze nemovitosti svoji hodnotu průměrně zdvojnásovily. Odborníci odhadují, že až se celá situace trochu ustálí, ceny nemovitostí sice porostou i dále, ale zhruba někde kolem hodnoty inflace. Jaká bude však realita ukáže až budoucnost a delší časový úsek.

A s postupně se měnícím trhem se, i kvůli dopadu pandemie koronaviru, mění nabídka na trhu i preference nájemníků nemovitostí celkově. V listopadu 2020 je tak už přibližně polovina všech nemovitostí, které dříve sloužily ke krátkodobému pronájmu (např. skrze využití služby AirBnb) nabízena k pronájmu dlouhodobému.

Za tento stav může převážně absence turistů, přičemž dle odhadů by se situace měla vrátit do „předkoronavirového nármalu“ zhruba až za dva či tři roky. S tímto stavem je tak spojena situace nahrávající potenciálnímu nájemníkovi. Ceny dlouhodobých pronájmů totiž příval nových bytů logicky ovlivnil tak, že jejich výše začala postupně klesat, v tuto chvíli zhruba o 10 %. Dá se přitom poměrně s klidem odhadnout, že touto fenoménu zatím není konec.

A s měnícími se společenskými podmínkami se také mění požadavky nájemníků. Vzhledem k faktu, že mnoho z nich přešlo v zaměstnání na home-office, uzpůsobují této situaci i své bytové potřeby. Nově je tak znatelnější zájem po bytech větší rozlohy či pro home-office komfortnější dispozice.

V praxi se tak setkáváme s poptávkou nájemníků po bytech, kde si budou moct zřídit svůj pracovní koutek. Reálně se pak jedná například o nemovitosti s větší společnou místností či malým pokojem, který může sloužit jako domácí kancelář.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.