Jak prodat nemovitost s hypotékou

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zažívají v tuto chvíli v České republice historický propad. Jejich průměrná hodnota se v říjnu letošního roku propadla na 2,02 %, což je nejnižší hodnota za více než 3 a půl roku. Objem poskytnutých hypoték (cca 25 miliard korun) za měsíc říjen pak byl dokonce druhým největším v historii České republiky. Průměrná hodnota hypotéky je pak necelých 2,9 milionu korun.  Zároveň je však menší počet prodaných nemovitostí (v letošním roce cca 73 tisíc).

Co tato čísla znamenají?

Hypoteční trh v tuto chvíli přímo nezasáhla koronavirová krize. Banky reagovaly na pokles příjmů jejich potenciálních klientů tím, že srazily úrokové sazby na minimum, aby tak tyto klienty motivovaly ke koupi nemovitosti, respektive k pořízení hypotéky. Pokles počtu zakoupených nemovitostí pak znamená, že větší podíl lidí si namísto pořízení nemovitosti pouze refinancuje vlastní hypotéku. V polovině letošního roku sloužilo více jak 80 % všech poskytnutých hypoték ke koupi či výstavbě nemovitosti, zatímco v říjnu to bylo již o více jak 10 % méně.

Jak probíhá proces prodeje nemovitosti zatížené hypotékou

A jak vlastně vypadá takové pořízení nemovitosti zatížené hypotékou? Možná budete překvapeni, ale celý proces se zásadně neliší. Hlavní rozdíl poznáte v jeho délce, která ale také není nikterak zásadní. Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je totiž v dnešní době zcela běžná věc. Lidem se mění životní úroveň či aktuální potřeby a společně s tím se svých nemovitostí zbavují, či naopak nakupují nové. V případě, kdy majitel nemovitosti svůj úvěr řádně splácel, nepředstavuje zatížení nemovitosti hypotékou pro jejího nového nabyvatele žádný problém.

prodej s hypotékou

Zásadní informace je, že v celém procesu akvizice nemovitosti nyní nefiguruje pouze prodávající a kupující, ale také samotná banka, jakožto osoba, v jejíž prospěch je daná nemovitost zastavena. Banka s takovým prodejem musí souhlasit, poskytnout své údaje k doplacení úvěru a informace s úvěrem spojené. V případě, že banka s prodejem bude souhlasit (což bývá pravidlem), bude se následná situace lišit podle způsobu, jakým kupující nemovitost zakoupí, respektive dle způsobu, jakým bude nákup nemovitosti financovat.

Zjednodušeně řečeno zásadní rozdíl spočívá v tom, zda má kupující peníze ke koupi nemovitosti již k dispozici či si bude brát hypotéku. A v případě, že si bude brát hypotéku, tak zdali tomu tak bude u stejné banky, u jaké je předmětná nemovitost zastavena, u banky jiné nebo dokonce kupující převezme hypotéku prodávajícího. Všechny tyto případy spojuje převod finančních prostředků, výmaz banky z katastru nemovitostí jako osoby oprávněné ze zástavního práva k nemovitosti či samotná změna vlastnictví nemovitosti.

Časový rámec

V závislosti na zvoleném režimu převodu se pak protahuje lhůta pro vyřízení koupě nemovitosti. Avšak i v tom nejsložitějším z nich se jedná o zdržení v řádu maximálně několika týdnů. Kromě časového zdržení se tak celý proces převodu nemovitosti z hlediska jeho komplikovanosti prakticky nemění.

V případě, že se daná osoba dostane do finančních problémů, je zde možnost výkupu její nemovitosti. V takovém případě (jak bylo řečeno výše), fakt, že je nemovitost vázána hypotékou, není žádnou komplikací a celý proces lze snadno a bez zbytečných starostí realizovat.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.