Je správná doba pro prodej nemovitosti?

Začíná kulminovat ta správná doba pro prodej nemovitosti? Současná situace na realitním a hypotečním trhu poznamenaná dopady pandemie COVID-19 totiž není dlouhodobě udržitelná. V praxi se tedy očekává, že v dohledné době dojde ke snížení (či alespoň zpomalení růstu) cen nemovitostí. Zvažujete-li prodej své nemovitosti, je nyní ta správná doba. V opačném případě počítejte buď s tím, že prodej odložíte, nebo jej realizujete s nižší prodejní cenou.

Navzdory faktu, že výše zmíněné je reflexí „pouhých odhadů“ odborníků, lze ji považovat za důvěryhodnou, jelikož vychází z empiricky nabytých zkušeností. V praxi totiž realitní trh reaguje na ekonomickou/finanční krizi vždy se zpožděním. Příkladem budiž globální ekonomická krize v roce 2008, která realitní trh postihla se zhruba půlročním zpožděním. V nynější situaci se předpokládá, že krize přijde o něco později, ale za to s tvrdšími dopady. Podívejme se na situaci na tuzemském trhu.

Rozdíl oproti roku 2008 nyní totiž tkví ve skutečnosti, že stát se snaží, společně s bankovními institucemi, trh co nejvíce podporovat. Dostáváme se tak do období extrémně nízkých úrokových sazeb při poskytování hypoték, tak stejně jako některých dalších, ryze státních intervencí.

Již nyní však začínáme sledovat některé kroky opatrnosti ze strany bank, a to sice že jejich odhadní cena nemovitosti bývá klidně i o 10-20 % nižší, než jaká je cena, za kterou se nemovitost převádí. Protahuje se i doba odhadu ceny nemovitosti, a to v průměru o týden. Zatímco vloni by se takový stav dal považovat za relativně výjimečný, letos k tomu dochází zhruba ve třetině všech případů, a to především v menších městech či na periferiích těch větších.

Zhruba desetina všech lidí, kteří se během posledních měsíců stěhovali, odůvodňovalo tento počin zhoršenou ekonomickou situací a snahou za bydlení několik tisíc korun měsíčně ušetřit. Dá se očekávat, že s přibývajícími měsíci koronavirových opatření a s prohlubující se ekonomickou krizí tak spousta lidí přestane mít o koupi nemovitosti zájem či tento počin alespoň odloží. A dle starého ekonomického pravidla – kde klesá poptávka, klesá i cena.

Proto nyní, v době, kdy je realitní trh týdny, maximálně měsíce od svého razantního propadu, je v případě, že uvažujete o prodeji nemovitosti, ideální čas toto uskutečnit. Pozdní reakce na současnou situaci by vás totiž v případě průměrného domu/bytu mohla vyjít na statisíce korun.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.