Postup při prodeji nemovitosti

Prodej nemovitosti realizuje řada lidí třeba jen jedenkrát za život. Na počátku si proto nejsou jisti, co je vlastně čeká a na co by neměli zapomenout. Jak tedy takový prodej probíhá?

S realitní kanceláří nebo bez ní

Většina lidí v první řadě přemýšlí, zda se do prodeje pouštět na vlastní pěst. Proti využití služeb realitní kanceláře hovoří zejména nutná provize, kterou budete muset uhradit. Ne každý realitní makléř navíc splní vaše představy o odborníkovi.

Pokud se rozhodnete prodávat sami, budete muset věnovat především čas. Pokud nejste trpěliví a komunikativní, raději celou „akci“ ještě zvažte. Zájemci se budou velmi pozorně ptát, takže se obrňte trpělivostí. Mnozí budou i usilovně smlouvat.

prodej nemovitostiOcenění nemovitosti

Tím se dostáváme k zásadnímu bodu: Nejožehavější otázkou každého prodeje bývá cena. Od té se totiž odvíjí prodej. Nemovitost je potřeba ocenit realisticky.

Na paměti je potřeba mít, že cenová hladina uváděná v inzerátech bývá obvykle o něco vyšší, než je reálná cena za prodej. Proč tomu tak je? Nemovitosti za dobré ceny mizí rychle. Inzeráty s vyšší cenou často obsahují hůře prodejné nemovitosti s vysoko nasazenou cenou.

Platí tedy, že cena by neměla být nesmyslně vysoká, ale ani příliš nízká. Sice svou nemovitost pak prodáte velmi rychle, ale proděláte.

Správná prezentace

Úspěch závisí i na tom, jak se vám podaří nemovitost prezentovat. V první fázi vás tedy v případě, že si vše chcete zařídit sami, čeká příprava, jako je uklízení či stěhování. Neudržovaný dům zkrátka dobrý dojem neudělá.

Poté bude následovat fotografování interiéru a sepisování výstižného inzerátu. To vám může zabrat řádově i několik hodin. Inzerát následně podáte na vybrané inzertní portály. Využít můžete kromě tradičních serverů i sociální sítě.

Následně vyčkáte, než se vám začnou ozývat první zájemci. A pozor, v hojné míře vám nejspíše budou telefonovat i realitní makléři. Z vybraných zájemců následně budete odhadovat, komu se vyplatí věnovat cenný čas při prohlídce. Ne každý potenciální kupec je seriózní. Mnohdy budete muset čelit spekulantům.

interiér domuPotřebné doklady

Jakmile najdete kupce a dohodnete se na ceně, celá transakce vyžaduje písemnou kupní smlouvu. Vymezit by měla důsledně především obě smluvní strany, předmět smlouvy (tj. dotčenou nemovitost). Dále se uvádí kupní cena a datum a místo uzavření. Podpisy na smlouvě mají být úředně ověřeny.

V tomto směru určitě není vhodné šetřit. Kupní smlouva sepsaná „na koleni“ by se vám později mohla vymstít. Není od věci vypravit se za právníkem, který kupní smlouvu připraví na míru oběma zúčastněným. To současně bude znamenat i další nutný výdaj.

Následně bude nutné změnit vlastníka přepisem v katastru nemovitostí. Při žádosti o vklad do katastru budete kupní smlouvu dokládat. Ačkoli stačí, aby návrh na vklad do katastru podal jeden ze zúčastněných, optimální je, jestliže to udělají oba.

Návrh se vyžaduje na předepsaném formuláři Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, a to na úřad, pod jehož správu patří dotyčná nemovitost. Vklad do katastru je zpoplatněn, a to částkou 2000 Kč.

Jak vidíte celý proces prodeje nemovitosti je poměrně komplikovaný. Určitým zjednodušením, pokud hledáte hlavně rychlé řešení může být využití tzv. výkupu nemovitosti, kdy je tato odkoupena přímo společností, která již následně vše řeší sama.

AktualityNezařazené

Komentování zakázáno.