Covid a realitní trh

Pandemie kolem tzv. koronaviru a realitní trh. Téma v poslední době často skloňované. Jaká je však aktuální situace na trhu s nemovitostmi a jaký je její předpokládaný vývoj?

Ač by se to mohlo zdát na první pohled nelogické, koronavirová pandemie realitním trhem ve smyslu ceny nemovitostí dosud zásadněji neotřásla. Banky totiž na nastalou finanční krizi začaly reagovat velmi nízkými úrokovými sazbami. Majitelé nemovitostí vzali své domy a byty jako nejjistější investici do budoucna, a tak omezují jejich prodej. V tuto chvíli je tak k prodeji/pronájmu evidováno zhruba poloviční množství nemovitostí jako bylo vloni touto dobou. A prostá logika – čím méně je na trhu zboží daného druhu, tím více roste jeho cena.

Průměrná cena za metr čtvereční bytu v České republice se tak v září vyšplhala na zhruba 48 a půl tisíce korun, což je sice o 500 korun méně než předcházející měsíc, ale zároveň o zhruba 3 000 korun více než za stejný měsíc loňského roku. Nejlevnější jsou byty tradičně v Mostě (cca 12 000 kč/m2), nejdražší pak na Praze 2 (cca 128 000 kč/m2).

A jaký je odhadovaný vývoj do budoucna?

V prvé řadě se dá očekávat, že banky nebudou extrémně nízké úrokové sazby (často pod hodnotou inflace) držet donekonečna. Přijde tak zdražení hypoték. Dále je třeba si uvědomit, že teprve až začátkem příštího roku pocítí velká skupina lidí skutečné dopady krize kolem zmíněné pandemie.

Spousta lidí tak nebude schopna platit své pronájmy, přičemž majitelé bytů zase své závazky (jelikož nebudou mít očekávaný příjem z nájemného) a budou se tak chtít svých nemovitostí zbavit. Je třeba si také uvědomit, že Česká republika přišla a ještě přijde o velké množství turistů, což ovlivní osoby, které své nemovitosti pronajímají právě za tímto účelem.

S ohledem na výše zmíněné se tak dá očekávat, že by počátkem příštího roku ceny nemovitostí mohly začít dokonce klesat. Otázkou zůstává, o kolik procent jejich hodnoty to bude a zda vůbec k této skutečnosti dojde. Je totiž třeba zmínit ještě jeden důležitý faktor, který se dotkne minimálně velkých měst.

Tím jsou studenti, převážně pak vysokých škol. Ti totiž nyní mají výuku distanční, a tak často opouštějí (či si je vůbec nedojednali) své pronájmy a bydlí u rodičů. S opětovným nástupem klasické formy studia se ale dá očekávat, že poptávka po studentském bydlení rapidně poroste.

Jak moc výše zmíněné faktory ovlivní cenu nemovitostí do budoucna zatím zůstává předmětem odhadů. Jisté však je, že nás v dohledné době čeká na tuzemském realitním trhu značně neklidné období.

AktualityNezařazené

realitní trh

Komentování zakázáno.