Rok 2020 byl z hlediska světové ekonomiky, hospodářství, ale i běžného způsobu života naprosto bezprecedentní. Celá planeta již více jak rok čelí pandemickému problému spojenému s krizí kolem tzv. koronaviru. A zatímco takřka veškeré oblasti investic byly více či méně nastalou situací dotčeny, oblast nemovitostí nedoznala větších změn.
Je sice pravdou, že realitní trh na hospodářskou krizi reaguje zpravidla se zpožděním, ale zda k zásahu tohoto segmentu skutečně dojde, je zatím spíš předmětem odhadů a velkou neznámou.
Současná krize je totiž natolik ojedinělou skutečností, že lidé mnohdy hledají bezpečný přístav jako úložiště svých financí. Tím se zatím zdají být nemovitosti. A zatímco průměrně jejich hodnota nadále znatelně roste, jsou zde oblasti, které zaznamenávají jak pokles, tak i výraznější růst.
Které nemovitosti nejvíc padají?
Ve skupině reprezentující propad hodnoty nemovitostí nalezneme společně satelitní domy, větší byty či ty nemovitosti, které prošly nekvalitní rekonstrukcí. V případě prvně jmenovaného je pravidlem, že satelitní domky nijak závratně na hodnotě nezískávají i během období ekonomického klidu, či dokonce růstu.
V praxi jsou to totiž domy v místech s horší občanskou vybaveností, do kterých se po rodičích nechtějí stěhovat jejich děti a tyto domy jdou tak častěji k prodeji, byť právě vzhledem k jejich umístění nejsou zrovna populární. V případě velkých bytů pak jejich současní majitelé čekají na opětovný zájem zahraničních investorů, kteří tyto byty často nakupují.
Takový byt se totiž hůře dává k dispozici k pronájmu, o to hůř v případě, že nestojí na lukrativních adresách, a proto po nich sáhnou buď movitější kupci anebo investoři plánující nemovitost držet dlouhodobě. V případě, kdy u domu či bytu byla špatně provedená rekonstrukce (např. nežádoucí změna dispozice nemovitosti či nevhodnost konkrétní úpravy), musí nový majitel počítat s dodatečnými náklady, což kupní cenu nemovitosti snižuje.
Které nemovitosti jsou na tom nejlépe?
Naproti tomu historický růst ceny nemovitostí zažívají rekreační objekty. Současná pandemie a s ní spojené restrikce tvrdě dopadly na možnost cestování do zahraničí. Lidé tak hledají možnosti, jak trávit dovolenou v tuzemsku. Enormně tak narostl zájem nejenom o chaty a klasické rekreační objekty, ale například i nově vystavěné apartmány v horských střediscích.
Problémem však je, že současní majitelé se těchto objektů nechtějí v tuto chvíli tak ochotně vzdávat, jelikož v nich sami tráví volný čas. Současná situace je tudíž taková, že poptávka několikanásobně převyšuje nabídku, což enormnímu růstu cen těchto nemovitostí samozřejmě značně nahrává.
Lukrativním počinem se také jeví vložení prostředků do tzv. investičních bytů. Jedná se většinou o menší bytové jednotky zpravidla ve větších městech, které jejich majitel poskytuje k pronájmu. V praxi takové byty vyhledávají mladí lidé, kteří zatím nemají rodinu a k uspokojení svých bytových potřeb nepotřebují větších nemovitost.
A vzhledem k trendu, kdy se do větších měst stěhuje stále více lidí a vzhledem k faktu, že současná výstavba bytů je prudce nedostatečná, je tak zcela logické, že ceny takových nemovitostí jdou prudce nahoru. Pro představu, za posledních zhruba 5 let to bylo o přibližně 80 %.
Kdy současná krize skončí a kdy se ekonomika vzpamatuje z jejích dopadů, je v tuto chvíli velkým otazníkem. Pravdou však zůstává, že se zas a znova potvrzuje, že v období ekonomické či hospodářské nestability se investice do nemovitosti jeví nejenom jako bezpečný způsob zachování hodnoty svých finančních prostředků, ale jako potenciál jejich značného zhodnocení.